Jak kupić prawidłowe łożyska do rolek?

Najważniejszą informacją jest to, że są pewne ustandaryzowane skale które pomagają w wyborze łożysk. Skale te będą się mieścić w przedziale od 1-9. W tej skali większe liczby odnoszą się do wyższej wydajności pod względem gładkości łożyska i tego, jak dobrze wytrzyma użytkowanie. Systemy ratingowe są najlepiej stosowane do porównywania łożysk w obrębie tej samej marki, ponieważ każdy producent może mieć różne progi jakości, które wpływają na wydajność zapewnianą przez łożyska do rolek. Na przykład jedna marka w ABEC 7 może nie działać tak dobrze, jak inna marka o tej samej ocenie ABEC 7. Jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie – zapytaj znajomych lub zapytaj w sklepie w celu uzyskania właściwych rekomendacji.

O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając łożyska do rolek?

Wiele wysokiej klasy łożysk, nawet rezygnuje z numerycznego systemu oceny na rzecz terminów specyficznych dla rolkarstwa. Są one specjalnie zaprojektowane do jazdy na rolkach, aby nadać priorytet prędkości i płynności w stosunku do ekstremalnie wysokich warunków. Łożyska te będą wyceniane zgodnie z ich wydajnością.

Wymienne vs uszczelnione łożyska

Łożyska wymienne są wyposażone w zdejmowane osłony (lub gumowe uchwyty), które umożliwiają czyszczenie i ponowne smarowanie łożysk. Większość łożysk z najwyższej półki będzie mogła właśnie umożliwić utrzymanie optymalnego toczenia przez cały okres eksploatacji łożyska. Uszczelnione łożyska mają nieusuwalne osłony chroniące przed szkodliwymi elementami. Nie nadają się do użytku po zużyciu i zostaną po prostu wymienione, gdy nie będą działać zgodnie z oczekiwaniami. Są świetne dla tych rolkarzy, którzy nie są zainteresowani konserwacją łożysk.